Portal informacyjny miejscowości Racula - Zielona Góra
Jutro
Czwartek 25.02
16°C
Aktualnie jesteś tutaj: Strona Główna / KSM

KSM

Działające przy parafii Świętego Mikołaja w Raculi

  • Ks. asystent – Andrzej Warchał
  • Prezes – Marcin Pilichowski
  • W-ce prezes – Kamil Sroczyński
  • Skarbnik – Anita Ryba
  • Sekretarz – Angelika Kliszcz
  • Z-ca sekretarza – Anna Sroczyńska

Pozostali członkowie: Agata Buganik, Natalia Sala, Anna Witkowska, Majka Bartkowicz, Elżbieta Kliszcz, Sławek Szczepański, Piotr Krzywulski, Roksana Marciniak, Tomasz Sroczyński

Jeżeli chcesz się zapisać do KSM przyjdź w niedzielę na Mszę Świętą o godzinie 10.00 lub zadzwoń pod nr telefonu 0512125476

Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie!

Właśnie to zawołanie przepełnione młodzieńczym optymizmem przyświeca im w codziennym działaniu. Choć zadania, które chcą wypełniać nie są łatwe to wierzą, że wspólnie pokonają trudności. Wiara i przyjaźń to dla nich podstawa. Takie właśnie jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży!

Na początek trochę informacji na temat Ksm-u jako organizacji kościelnej. Struktura ta ma na celu kształtowanie dojrzałego katolika i prawdziwego patriotę w młodym człowieku. Każda dorastająca osoba podatna jest na zły wpływ środowiska, w jakim się znajduje i właśnie, dlatego KSM jest doskonałym pomysłem na to by spędzić miło czas z ludźmi o podobnych zainteresowaniach pomagając równocześnie innym.

Jednym z wielu przykładów prężnie rozwijającego się oddziału jest KSM Racula. Tu KSM-owicze ostro zabrali się do pracy i poważnie potraktowali powierzoną im misję. Niedawno obchodzili 2 lata działalności. Okres ten obfitował w różnego rodzaju inicjatywy, lecz opisze tu tylko kilka najistotniejszych.

Jedną z najważniejszych dla nich jest tzw. akcja „Znicz”. Członkowie co roku w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych udają się na parafialny cmentarz by posprzątać najbardziej zaniedbane groby i zapalić a nich zebrane wcześniej znicze.

Dni Skupienia jak dotychczas zorganizowali tylko raz, ale były to niezapomniane chwile. Zaproszeni goście z oddziałów działających przy innych parafiach uczestniczyli we wspaniałej Mszy Św. a potem głębokiej adoracji. Po przeżyciach duchowych młodzi zostali zaproszeni na poczęstunek a następnie zaoferowano im nocleg na nowo wybudowanej sali gimnastycznej. Nazajutrz cała młodzież śpiewem i cudowna grą ubogacała Liturgię. Wszyscy byli pod wrażeniem niesamowitej atmosfery, jaka była podczas tego spotkania młodych.

W okresie Wielkiego Postu członkowie KSM, Racula sami przygotowywali rozważania na cotygodniową Drogę Krzyżowa, którą prowadzili. W Wielki Piątek także przygotowali to nabożeństwo pasyjne.

Nieodłącznym elementem życia kształtującego się katolika są także wyjazdy na różne wielkie spotkania młodych. I tak KSM-owicze z Raculi uczestniczyli już w „Lednicy”,Forum młodych w Pniewach, spotkaniu z Ojcem Św. Benedyktem XVI na krakowskich błoniach i niektórym z nich udało się nawet pójść pieszo na Jasną Górę. Już obiecali sobie, że co roku będą jeździć na takie wspaniałe imprezy.

Tyle o akcjach. A teraz poświęćmy trochę uwagi życiu codziennym członka takiej organizacji jak KSM. Co tydzień wszyscy zbierają się by ustalić plan działania na następny miesiąc. Po załatwieniu spraw bieżących nadchodzi czas na formację duchową prowadzoną przez dowolna osobę z grupy. Potem to już tylko zasłużona zabawa – granie na gitarach i śpiewanie skocznych pieśni religijnych. Oto co lubią najbardziej. Właśnie z tego zamiłowania do wielbienia Boga pieśnią i grą zrodziła się idea stworzenia przykościelnej scholii. Należą do niej wszyscy KSM- owicze.

– Bycie członkiem KSM to cudowne doświadczenie. Można tu poznać wspaniałych ludzi! Takich, którzy chcą wielbić Boga swoją radością i chcą świadczyć o Nim swoim codziennym życiem. Nie jesteśmy jakąś sztywną organizacją tylko żywym ruchem młodzieży. – powiedziała sekretarz KSM w Raculi